rn.jpgΟ Ράφα Ναδάλ κατέκτησε το τουρνουά Γουίμπλεντον νικώντας τον Ρότζερ Φέντερερ με 3-2 σετ (6-4, 6-4, 6-, 6-7 και 9-7) μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι, που κράτησε συνολικά περίπου επτά ώρες, αφού καθυστέρησε να αρχίσει για μισή ώρα και είχε και δύο μεγάλες διακοπές λόγω βροχής!

Ο Ισπανός, νούμερο δύο στην παγκόσμια κατάταξη, έγινε ο πρώτος τενίστας που κατακτά την ίδια χρονιά Ρολάν Γκαρός και Γουίμπλεντον μετά το 1980 και τον Μπιόρν Μποργκ, ενώ αυτός ήταν ο πρώτος του τίτλος σε Grand Slam εκτός του γαλλικού Open. Παράλληλα έβαλε τέλος στην πενταετή κυριαρχία του Ελβετού μεγάλου αντιπάλου του στο βρετανικό τουρνουά και τον υποχρέωσε σε ήττα μετά από 65 συνεχείς νίκες στο χορτάρι και 40 στο Γουίμπλεντον! Επίσης πήρε ρεβάνς για την ήττα του τις δύο προηγούμενες σεζόν στο ίδιο τουρνουά από το νούμερο ένα στον κόσμο κι έγινε ο πρώτος Ισπανός που νικά στο τουρνουά μετά τον Μανουέλ Σαντάνα το 1966.

Η αναμέτρηση άρχισε με ημίωρη καθυστέρηση (16:30 αντί 16:00) λόγω βροχής. Ο Ναδάλ προηγήθηκε με 2-0 παίρνοντας τα δύο πρώτα σετ με 6-4, όμως μετά από διακοπή 81 λεπτών λόγω κακοκαιρίας πήρε το τρίτο σετ στο τάι μπρέικ (7-3), ενώ ισοφάρισε σε 2-2 κατακτώντας και πάλι στο τάι μπρέικ το τέταρτο σετ (10-8). Στο τελευταίο σετ οι δύο τενίστες αγωνίστηκαν υπό την απειλή του... σκότους και μετά από συγκλονιστικό ματς ο Ναδάλ εκμεταλλεύτηκε το μπρέικ που έκανε στο σερβίς του Φέντερερ φτάνοντας στη μεγάλη νίκη με 9-7 στο πέμπτο σετ. Ο «καθαρός» χρόνος του αγώνα ήταν 4 ώρες και 48 λεπτά, κάτι που αποτελεί ρεκόρ για τελικό του Γουίμπλεντον.

«Δεν μπορώ να εξηγήσω πώς αισθάνθηκα όταν νίκησα, αλλά το μόνο σίγουρο είναι πως είμαι πανευτυχής. Ήταν ένα όνειρό μου να παίξω σε αυτό το τουρνουά, που είναι το αγαπημένου μου. Δεν φανταζόμουν ποτέ πως θα το κατακτούσα», δήλωσε ο 22χρονος νικητής, ενώ ο 26χρονος μεγάλος αντίπαλός του, τόνισε: «Δοκίμασα τα πάντα, αλλά άργησα να μπω στο παιχνίδι. Ο Ράφα έπαιξε φανταστικά και είναι άξιος πρωταθλητής. Είναι ο χειρότερος αντίπαλος που μπορείς να έχεις κάτω από τις δυσμενέστερες συνθήκες. Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να νικήσω, αλλά θα επιστρέψω του χρόνου».